Masážní oleje a svíčky: Jaký je jejich historický význam?

Masážní oleje a svíčky: Jaký je jejich historický význam?

lis, 18 2023

Historie masážních olejů

Možná jste se již setkali s konceptem masážních olejů, ale víte o nich opravdu vše? Mazání v průběhu fyzické terapie se v minulosti používalo spíše jako praktický nástroj, ale postupem času jsme si začali uvědomovat, že jeho účinky přesahují hranice čistě fyzického komfortu. Vlastně můj muž, Martin, vždy říká, že když jsem ho poprvé namasírovala kokosovým olejem, uvědomil si, že mě miluje. To je mocný nástroj, nemyslíte?

První historické důkazy o použití masážních olejů pocházejí z období starověkého Egypta před více než 5000 lety. Egypťané milovali své rituály a prostřednictvím masáží a vonných olejů dokázali komunikovat s bohy. Významnou roli hrálo také očištění těla před vstupem do posvátných chrámů. Oproti tomu v starověké Číně byly masáže oleji součástí tradiční medicíny už od 3. tisíciletí př.n.l. Kombinací bylin, květin a jiných přírodních materiálů vytvářeli oleje pro léčení těla a mysli.

Využití olejů ve wellness a lázeňské kultuře

když se řekne olej, mnozí z nás si vybaví především kuchyň. Avšak oleje si našli své místo i v wellness a lázeňské kultuře. Málokdo ví, že starověké Římské lázně využívaly různé oleje ke zlepšení pokožky, na masáže a také jako terapeutickou součást procedur. Římané si dokonce vyrobili speciální hřeben, strigil, kterým po masáži odkláněli přebytečný olej spolu s mrtvými buňkami pokožky.

V současnosti hrají masážní oleje klíčovou roli při relaxačních procedurách, detoxikačních terapiích a také při léčení různých zranění či nemocí. Přestože moderní kosmetika nabízí obrovské množství různých olejů, stále je mezi lidmi oblíbený jednoduchý olivový olej či mandlový olej. Dokonce směs těchto dvou olejů má skvělé kondicionující a hydratační vlastnosti.

Historie aromaterapie

Aromaterapie je obecný termín pro léčbu a péči o duši a tělo pomocí vůní, především z éterických olejů. Nemohl bych mluvit o masážních olejích, aniž bych zmínila její vliv. Historie aromaterapie sahá hluboko do starověku, stejně jako historie masážních olejů. Využívali ho mnohé starověké civilizace, včetně Egypťanů, Římanů a Řeků.

Jednou z nejznámějších mistrů v aromaterapii je Hippokrates, který často léčil nemocné pomocí bylin a vonných olejů. Věřil, že "cesta k zdraví vede přes aromatickou koupel a denní masáž se vonnými oleji." V dnešní době se aromaterapie stala součástí komplexního wellness programu, který má za cíl udržet tělo v rovnováze a zachovat jeho zdraví.

Praktické tipy pro výběr masážních olejů

Jak si vybrat ten správný masážní olej? A jak ho používat pro maximální výhody? Málokdo ví, že výběr masážního oleje závisí na několika faktorech - typu pokožky, vašich zdravotních podmínkách a také na vašem zdravotním stavu. Pokud trpíte nějakou chronickou nemocí, je důležité vyhnout se některým esenciálním olejům a raději sáhnout po olejích bázických.

Jako základ pro masážní olej může sloužit různé druhy olejů - oblíbené jsou olivový, sezamový, mandlový, avokádový či jojobový olej. Do těchto základních olejů pak přidáváme esenciální oleje, kterých existuje nepřeberné množství. Můžete si vybrat podle vlastností, které od oleje očekáváte - relaxační, rekonvalescenční, detoxikační atd.

A jak je to s těmi svíčkami?

Nyní přejdeme k druhé části našeho dnešního článku - svíčkám. Ať už jste fanouškem svíček nebo ne, nemůžete popřít jejich schopnost vytvořit atmosféru. Jejich historie je podobně bohatá jako historie masážních olejů. První svíčky byly vytvořeny z tuku zvířat, ale nakonec lidé začali používat včelí vosk a rostlinné tuky.

Jaký je vztah mezi svíčkami a oleji? Masážní svíčky jsou relativně novým fenoménem na poli wellness. Kombinují v sobě skvělé vlastnosti masážních olejů a romantickou atmosféru, kterou už tradiční svíčky vytváří. Jednoduše zapálíte svíčku a necháte ji, aby se vosk roztavil do tekutého oleje. Poté, co vosk zchladne na teplotu těla, může být olej bezpečně použit pro masáže.

Nicméně, stálezůstává zásadní, vybrat svíčku s přírodním voskem - nejkvalitnější jsou ty sojové, palmové či včelí. Syntetické varianty mohou obsahovat škodlivé chemikálie. A na závěr nezapomeňme, jak důležité je vyhnout se svíčkám s parfemací - vůně by měl dodávat pouze kvalitní esenciální olej.

Závěrečné myšlenky

Z historie masážních olejů a svíček je jasné, že jsou tyto nástroje velmi důležité pro naše tělesné i duševní zdraví. Ať už používáme éterické oleje za účelem relaxace, léčení nebo pro zlepšení pokožky, důležité je respektovat jejich původ, pečlivě si vybírat a respektovat naše tělo.

Masážní oleje a svíčky nachází své uplatnění nejen v profesionální terapii, ale také v domácí péči. A není nic příjemnějšího než se po náročném dni ponořit do voňavé koupele s kapkami svého oblíbeného masážního oleje či nechat se hýčkat masáží od vašeho partnera. I můj Martin je nadšeným adeptem dobrovolných masáží, takže pokud potřebujete nějaký další argument pro svého partnera, tento rozhodně funguje!

Oblíbené příspěvky

Privátní tanec: Jak z něj udělat dokonalou předehru

Číst více

Masážní oleje a svíčky: Jaký je jejich historický význam?

Číst více

10 nejlepších technik pro senzuální masáž: Jak na to?

Číst více

Flirt dance masáž v Praze: Proč je tak oblíbená?

Číst více